قالب وردپرس

خصوصیات آناتومیكی خرگوش

تاریخ فسیل كشف شده خرگوش 30 ـ 40 میلیون سال پیش می‌باشد ، ولی زمان واقعی اهلی شدن این حیوان به دوران راهبان كاتولیك فرانسوی اولیه بازمی‌گردد . آنها نژادهایی از خرگوش را كه امروزه با عنوان نقره شامپانی (Champagne De Argent) می‌شناسیم ، با اصلاح نژاد ایجاد نمودند .

چشم‌ها
چشم‌ها در خرگوش بسیار درشت بوده و در كنار سر قرار گرفته اند كه این امر موجب می‌گردد تا زاویه دید وی بسیار وسیع باشد (هر چشم حدود 190 درجه از زاویه دید را پوشش می‌دهد) ، بنابراین خرگوش براحتی می‌تواند پشت سر خود را نیز ببیند . توانایی تشخیص رنگها در خرگوش بسیار محدود است ، اما می‌تواند حركات را به راحتی از فواصل دور تشخیص دهد . قدرت دید خرگوش در نور كم بسیار بیشتر از انسان است ، بدلیل اینكه مردمك چشم این حیوان قابلیت استاع بیشتری (حدود 8 برابر) نسبت به چشم انسان دارد . خرگوش برای شناسایی صاحبش از شكل ، بو و صدای او برای بدست آوردن تصویری از وی استفاده می‌نماید . در ضمن چشمهای نوزاد خرگوش ، 7 تا 10 روز پس از تولد گشوده می‌شوند .

گوش‌ها
گوشهای خرگوش خیلی بزرگ است و این حالت به حیوان كمك می‌كند تا بتواند اصوات را از جهات مختلف بشنود ، در ضمن خرگوش قادر است در آن واحد ، اصوات را از دو جهت مختلف بشنود . از مزایای دیگر این گوشهای برگ و پر عروق این است كه در تنظیم درجه حرارت بدن خرگوش نقش دارند . بدین ترتیب كه در دمای بالا ، عروق گوش متسع شده و حرارت از این طریق دفع می‌شود . دامنه شنوایی گوش خرگوش نسبت به انسان كمتر می‌باشد . بدلیل ظرافت و عروق فراوان گوش در این حیوان توصیه می‌شود كه هیچ وقت برای بلند كردن وی از گوشهایش استفاده نگردد .

بینی
خرگوشها حدود 100 میلیون گیرنده برای درك بوهای مختلف دارند . لذا حس بویایی آنها نسبت به انسان (كه فقط 5 تا 6 میلیون گیرنده دارد) بسیار قویتر است .
خرگوش می‌تواند از طریق بو كشیدن صاحب خود را شناسایی كند و یا وقتی حیوانی غریبه وارد قلمرویش می‌گردد ، آنرا تشخیص دهد . این حیوان به منظور افزایش میزان در معرض بودن گیرنده‌های بینی خود ، حدود 20 تا 120 بار در دقیقه بینی خود را تكان می‌دهد .

دندانها
تمامی دندانهای خرگوش در طول عمر حیوان رشد دائم دارند . میزان رشد دندانهای قامی حدود 5/12 سانتیمتر و دندانهای آسیا حدود 5/7 تا 10 سانیتمتر در سال می‌باشد . خرگوش احتیاج به جویدن چیزهای سخت مانند قطعات چوب و شاخه‌های درخت سیب دارد تا بتواند از رشد بیش از حد دندانهای خود جلوگیری كند .

زبان
زبان خرگوش حدود 800 جوانه چشایی دارد لذا بنابراین از خوردن غذاهای خوشمزه و متفاوت لذت می‌برد .

قفسه سینه
قفسه سینه و قلب این پستاندار ، نسبتا ً كوچك بوده و دریچه دهلیزی ـ بطنی سمت راست نیز 2 لتی می‌باشد .

محوطه شكمی
شكم در خرگوش نسبت به بدن خیلی حجیم بوده و طول روده‌هایش 10 برابر طول بدن است . خرگوش دارای معده ای غده‌ای ، با ترشح اسید و آنزیم ، می‌باشد . سكوم در خرگوش بزرگ بوده و عقده‌های لنفاوی اطراف آن برجسته و مشخصند .
خرگوشها برای هضم غذا نیاز به مقداری علوفه با كیفیت در جیره غذایی خود دارند . آنها شبیه نشخواركننده (Pseudorominant) هستند . یعنی فیبرهایی كه با هضم آنزیمی در معده و روده تجزیه نمی‌شوند ، توسط میكروفلور سكوم (كه از نظر عملكرد مشابه شكمبه در نشخواركنندگان است) هضم می‌شوند . این حیوان دو نوع مدفوع ، مدفوع نرم كه با موكوس پوشیده شده است و مدفوع به صورت پلتهای سفت ، از خود دفع می‌كند . خرگوشها مدفوع نرم خود را كه حاوی مواد غذایی غنی شده است و معمولا در شب آن را تولید می‌كنند ، جهت تأمین بخشی از نیازهای غذایی خود ، مستقیما ً از مقعد خود می‌خورند كه به این فعالیت ، كوپروفاژی (مدفوع‌خواری) گفته می‌شود . در ضمن مدفوع سفت خرگوشها از بهترین كودهای باغچه ، بشمار می‌رود .

پاها
در مورد قدرت پاهای خرگوش جالب است بدانید كه نیروی حاصل از لگد زدن این حیوان می‌توند باعث شكستن استخوان پشت آن گردد . یك خرگوش وحشی به هنگام فرار از دست شكارچی می‌تواند تا حدود 6/3 متر بپرد . خرگوشها به منظور خسته نمودن شكارچی می‌توانند بصورت زیگزاگ بدوند .

ادرار
در حالت طبیعی ، ادرار خرگوش غلیظ و كدر است كه این امر بدلیل وجود مواد كریستالی ، مانند فسفات كلسیم و فسفات آمونیوم است . PH ادرار در حالت طبیعی ، قلیایی (حدود 2/8) می‌باشد كه بدلیل عفلخوار بودن حیوان است . رنگ ادرار نیز از زرد روشن تا قهوه‌ای تیره متغیر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *