قالب وردپرس

اسکاتیش فولد با چهره ای که تا حدی شبیه یک جغد است ظاهری جذاب دارد.البته بیشترین ویژگی قابل توجه از این نژاد گوشهای کوچکی است که به سمت جلو و پایین تا خورده اند.گاها آنها تا خوردگی دو برابر دارند که لبه های گوش را نزدیک پیشانی می کند.دیگر ویژگی های اسکاتیش فولد شامل بدن گرد وکوتاه شان است که با یک سر دایره ای شکل وچشمانی باز گرد و درشت قابل تقدیر است.دیگر گونه گربه با گوشهای منحصر بفرد آمریکن کرل است لیکن گوشهای آنها تا خوردگی وارونه به سمت پشت دارند.

این صورتبندی گوشها مدل بدن وچهره به گربه های اسکاتیش فولد سیمایی بسیار شیرین و عاطفی می بخشد.ظاهر جذاب آنها منش خوبشان را همراهی می کند.ظاهر دلپذیرشان نماینده خوبی از شخصیت این گونه است.این نژاد گربه نزد غالب انسانها وحیوانات دوست داشتنی ومهربان است و عضوی عالی برای هر خانواده را تشکیل می دهد.

اسکاتیش فولدها آرام بوده گربه های خانگی متینی هستند که از زندگی کردن در خانه لذت می برند.اما آنها می توانند بازیگوش و شیطان باشند.آنها مشهور به مهارت های عالی شکارکردنشان هستند بنابراین از بازی با هیاهو و شیطنت دربیرون نیز لذت می برند.آنها بشدت خونگرم ومهربان هستند که این مساله آنهارا گربه های خانگی ایده آل می کند.آنها همچنین بطور کامل سازگار بوده بنابراین آنها در خانه ای شلوغ و پرجمعیت یا با یک صاحب تنها و ساکت در آپارتمان بخوبی رفتار میکنند. آنها صدایی شیرین و ملایم دارند که به ندرت ازآن استفاده میکنند.
برای نگهداری و مراقبت این نژاد فقط نیاز به هفته ای یکبار نظافت ساده است.

این گربه ها ممکن است چینی تبار باشند اما در بیشترین مورد تبار تائید شده شان به اسکاتلند بر می گردد
اسکاتیش فولد یک گونه گربه جهش یافته است.نتیجه یک جهش خودبخودی از ژنی غالب.یک مورد جالب این
است که این گونه گربه در اصل گربه آویخته گوش یا گربه آویخته به تقلید از خرگوش آویخته گوش نامیده میشد.
اجداد گونه ای که ما امروزه می بینیم اصالتا متعلق به گربه ای مزرعه ای در پرت شایر اسکاتلند در سال ۱۹۶۱ بودند.یک مرحله زاد و ولد بچه گربه ماده سفید رنگی با گوشهای تا خورده بوجود آورد که سوزی نامیده شد.
همه گربه های اسکاتیش فولد موجود می توانند اثری موروثی ازاو داشته باشند.دو شکل مختلف در اسکاتیش فولد وجود دارد.کوپاری که مشهور به اسکاتیش فولد مو بلند است و اسکاتیش موکوتاه نامی است که به بچه
گربه هایی با گوشهای راست ایستاده به جای تا خورده داده شده است.

امروزه اسکاتیش فولد عموما در ایالات متحده یافت می شود.البته آنها در اروپا و همچنین در استرالیا رواج کمتری
دارند .رواج کمترشان در اروپا ممکن است بخاطر کم تمایلی انجمن گربه ها در انگلستان باشد.انجمن ناظر طرفداران گربه این گونه گربه را بطور کامل می پذیرد.نگرانی ها به سبب ژنی است که موجب جهش تا خوردن گوش می شود.این یک ژن غالب ناقص است که می تواند منجر به ناهنجاریهای غضروفی یا اسکلتی در بعضی
گربه ها شود وهمچنین حفظ بهداشت آن مشکل است.البته انجمن گربه خصوصا در انگلستان نیز در سال ۱۹۸۳ این گونه را پذیرفت.این نژاد در ایالات متحده نه فقط شناخته شده بود بلکه به مقام قهرمانی نائل شد ودر سال ۱۹۹۰ به عنوان یکی از ۱۰ مورد اول گونه دودمانهای محبوب رتبه بندی شد.

سابقه
اولین تذکره راجع به گربه ای با گوشهای تا خورده در ۱۸۸۰ ثبت شد.گمان میرفت این گربه توسط دریا نوردی
انگلیسی از چین به اروپا آورده شده است.این موجود ناشناخته آیا فرزندی داشت؟

اولین اسکاتیش فولد مشاهده شده در سال ۱۹۶۱ در یک مزرعه در پرت شایر اسکاتلند متولد شد.یک گربه ماده
سفید موکوتاه توسط یک چوپان شناسایی شد .او متوجه گوشهای خاص وی شد و به صاحبانش اطلاع داد.آقا و خانم مک رایاو را سوزی نامیدند و دو سال بعد او دو بچه گربه با گوشهای تا خورده به دنیا آورد یکی عقیم بود وبه عنوان حیوان خانگی نگهداری شد در حالیکه دیگری یک ماده سفید بود که اسنوکس نامیده شد وبرای پرورش نسل نگهداری شد.

یکی از فزندان او اسنودریفت توسط یک پرورش دهنده انگلیسی بنام پت ترنر قرض گرفته شد.او بطور جدی شروع به یک برنامه پرورش نسل کرد.این برنامه رونق گرفت واسکاتیش فولد به عنوان یک گونه جدید ثبت شد.اگرچه به خاطر عده ای در انجمن ناظر طرفداران گربه مباحثاتی پیش آمد انمن اصلی گربه در انگلستان به این گونه با گوش های تا خورده اعتراض کرد.انجمن ناظر طرفداران گربه ادعا کرد که گوشهای تا خورده ممکن است موجب بروز عفونت شده و حفظ بهداشت آن مشکل است.درنتیجه آنها این گونه شناخته شده را نپذیرفتند.
البته یک انجمن گربه دیگر مربوط به گربه ها در لندن این گونه را در سال ۱۹۸۳ پذیرفت.

اسکاتیش فولد در ایالات متحده آسانتر پذیرفته شد جایی که در ۱۹۷۳ آنرا پذیرفته بود در ۱۹۷۸ به مقام قهرمانی رسید و در ۱۹۹۰ به عنوان یکی از ۱۰ مورد اول گونه دودمانهای محبوب رتبه بندی شد.

دو شکل مختلف اسکاتیش فولد کوپاری وا سکاتیش مو کوتاه است.کوپاریگونه مو بلند از اسکاتیش فولد است و اسکاتیش موکوتاه نامیاست که به بچه گربه هایی با گوشهای راست ایستاده به جای تا خورده داده شده است.

 

شرح
ویژگی مشخصه اسکاتیش فولد البته گوشهای تا خورده ای است که به علت جهش خودبخودی از ژنی غالب ایجاد شده است .آنها به سمت جلو و پایین تا خورده اند. گوشهای پیچ خورده جذاب هستند. بعضی یک تا خورده اند در حالیکه بعضی دو بار تا خورده اند.دو بار تا خوردگی موجب می شود لبه های گوش نزدیک به سر شود.بچه
گربه ها در ۲۵ روزگی ویژگی تا خوردگی گوش را نشان می دهند.وقتیکه غضروفها درگوش شروع به سخت شدن می کنند و اثرا گوشهای بچه گربه ها رشد می کنند.گوشهای بچه گربه ها به آسانی به سمت پایین
باقی می ماند.

این یک گونه متوسط الاندازه با بدنی گرد وکوتاه است.پاها از لحاظ طولی متوسط هستند ودم متوسط یا بلند و باریک است.سرگردوپهن است وروی گردنی کوتاه قرار دارد.چشمها درشت گرد پهن وبازند.بینی کوچک است
و خمیدگی کمی دارد.این ویژگی ها چهره ای شبیه جغد ایجاد میکند.اسکاتیش فولد دارای پوستی ضخیم و دو لایه است.تمام ترکیبهای رنگ رایجند بجز ۴ تا شکلاتی- بنفش کمرنگ-بافت هیمالین وهر ترکیبی ازین رنگها با سفید.آنها معمولا بین ۶ تا ۱۳ پوند وزن پیدا می کنند و ۱۰ تا ۱۵ سال زندگی می کنند.

 

مراقبت وتغذیه
اسکاتیش فولد نیاز به رژیم خاصی ندارد.فرم طبیعی بدن آنها گوشتی و کوتاه است.در همه گونه های گربه
برای جلوگیری ازافزایش وزن مراقبت لازم است.

تهیه مسکن
اسکاتیش فولدها می توانند با همه اشکال گوناگون زندگی خانگی سازگار شوند.آنها براحتی در منزل یا آپارتمان زندگی می کنند.آنها می توانند از زمانی برای شکار و دویدن بیرون از خانه لذت ببرند اما نیازمند آن نیستند.آنها می توانند شیطان وبازیگوش باشند اما اغلب فقط به نشستن و تماشا کردن راضی اند.

نگهداری
اسکاتیش فولدها نیازمند هفته ای یکبار برس کشیدن و مراقبت های اضافی هنگام ریزش مو می باشند.انواع مو بلند به مراقبت روزانه احتیاج دارند.

رفتارهای اجتماعیاین گونه بسیار صمیمی است. نسبت به انسانها دیگر گربه ها و وحتی سگهای خانگی مهربان است.از اینکه پیرامون بقیه باشند لذت می برند. اما احتیاج به مراقبت دائمی ندارند. این احتمال وجود دارد که به شخصی خاص وابسته شوند اما با بقیه نیز همچنان مهربان باشند.

فعالیت ها
اسکاتیش فولد ها ممکن است از بازی و شکار کردن لذت ببرند ویا ممکن است به یک زندگی آرام راضی باشند.
این رویه به حالت همیشگی آنها وشخصیت فردی شان مربوط است. مانند همه گربه ها صاحبانشان باید مراقب باشند تا افزایش وزن پیدا نکنند امانوع طبیعی بدن اسکاتیش فولدها گوشتی و کوتاه است.

 

پرورش نسل/توالد
پرورش دهندگان باید همیشه مراقب باشند اسکاتیش فولدها با غیر هم نژاد جفت گیری کنند.وقتی آنها با هم جفت شوند ۳ تا از ۴ بچه گربه صفت اختصاصی گوش تا خورده را خواهند داشت.البته یکی از ۴ تا ناهنجاری های جسمانی را نشان می دهد که شامل کوتاهتر شدن وسخت شدن عضلات پاها و دم است که مرتبط با جوش خوردگی مهره ها است.وقتی اسکاتیش فولدها با دیگر نژاد های مو کوتاه جفت شوند تقریبا نیمی از بچه گربه ها گوشهای تا خورده خواهند داشت ونیمی دیگر گوشهای ایستاده.توله ها شامل ۴ تا ۶ بچه گربه اند.

مشکلات رایج سلامتی
همانطور که قبلا ذکر شد وقتی دو اسکاتیش فولد جفت شوند نا هنجاریهای سختی ایجاد می شود. سختی عضلات پا ها و دم کیفیت زندگی و طول عمر گربه هارا کاهش می دهد.کوتاهی هد درمان پذیر است به استثنای تسکین درد که با داروها میسر است.

سابقا عقیده بر این بود که اسکاتیش های مو کوتاه مشکوک به نا شنوایی هستند. اگرچه بعدا کشف شد که این خصیصه در رابطه با پوست سفید بعضی اسکاتیش فولد هاست.غیر از این دو ناهنجاری که می توان با مراقبت در پرورش نسل از آن جلوگیری کرد اسکاتیش فولد ها گربه هایی خوش بنیه وسالمند.

دسترسی
از زمانی که نیمی از بچه گربه های تازه متولد شده دریک زایمان گوشهای تا خورده داشتند ونیمی دیگر ایستاده , بچه گربه های اسکاتیش فولد سخت تر از گونه های دیگر پیدا می شوند.اگرچه پرورش دهندگان آنها را به آسانی در اینترنت پیدا می کنند. قیمت اسکاتیش فولدها از ۳۰۰ دلار برای یک پت بزرگسال تا بالای ۷۵۰ دلار برای بچه گربه های مناسب نمایش است.قیمت ها برای اسکاتیش فولد ای مو کوتاه بچه گربه هایی با گوش راست ایستاده از حدود 1000تا 1200دلار است.